Dizi ÖzetiYabancı Dizi Haberleri

Arrow 1. Sezon 1. Bölüm Dizi Özeti

Babasının intikamını almak için 5 sene boyunca ıssız bir adada hayatta kalan bir milyarderin öyküsü…

Arrow’un ilk sezon ilk bölümü ile sizlerleyim. Bu bölümün başlangıcı bizleri adada yeşil kapüşonlu birisinin hızlı bir şekilde koşuşturması ile başlıyor. Adanın yakınından geçen bir balıkçı gemisi Oliver’ın attığı ok sayesinde çıkan ateşi fark ediyor ve dizi başlıyor.

arrow ada ok

Oliver’ın kaldığı adanın ismi Lian Yu. Çincede Araf demekmiş. Ölüm adası olarak karşımıza çıkıyor birçok yerde. Kendisinin tek amacı hayatta kalmak ve eve dönmektir. Bunu ise pek kolay olmadan başarıyor.

Oliver’ın hastanede gerekli bakımları yapıldıktan sonra doktorunun annesi ile konuşmasında “Oliver’ın vücudunda birçok yara var ve 12 adet asla düzelmeyecek kırık kemiğe sahip.” gibi bir konuşma geçiyor. Doktor annesine şu sözleri söylüyor. “Kaybettiğin Oliver aynı kişi olmayabilir.” Buda demek oluyor ki Oliver gerçekten zor anlar yaşamış. Annesiyle kısa bir sarılma merasiminden sonra eve gidiyorlar.

Evde ise Thea ile karşılaşırlar. Thea, Oliver’ın kız kardeşi ve 17 yaşındadır. Akşam yemeğinde evin hizmetçisi ile Rusça konuşur ve herkesin dikkatini çeker. Hemen ardından annesi ile ilişki yaşayan Walter’a “Bende senin annem ile yatmak istediğini bilmiyordum.” Diyerek gergin bir ortam oluşturur. Oliver 5 sene boyunca kaldığı adadan gerçekten farklı birisi olarak dönmüştür.

Oliver daha ilk gecesi olduğu için gerçekten kötü bir durumdadır ve ortama bir türlü uyum sağlayamaz. Gece pencerenin başında kâbus gören Oliver’ı uyandırmaya gelen annesini çok refleksif bir hareketle yere serer ve ardından özür diler.

arrow moira gece

Ertesi gün Laurel ile buluşmak ister. Ancak Laurel Oliver’a, kardeşini zorla o batacak gemiye bindirdiği için çok kızgındır. En son olarak Oliver özür diler ve ayrılırlar. Sonrasında ise Oliver ve Tommy eski şirket binasını gezmeye gelirler.

Bir anda her yerden adamlar çıkar ve ikisini de bayıltırlar. Oliver uyandığına elleri çok sıkı bir şekilde bir sandalyeye bağlıdır. Kaçıran adamların sorduğu ilk soru ise “Baban kurtuldu mu?” olur. Oliver bir ses çıkarmaz. Küçük bir şekilde birkaç defa elektrik şokuna maruz bırakıldıktan sonra şunları söyler. “Sizi öldüreceğimi söyledi.” Ardından adamlar güler ve ona “Ellerin çok sıkı bağlı o nasıl olacak?” derler. Bir anda Oliver ellerini adamlara gösterir ve kıvrak hareketler ile teker teker adamları öldürür. En son adamı öldürürken “Sırrımı kimse bilmemeli!” der ve eve sorgu vermeye giderler.

Laurel’in babasına, yeşil bir kapüşonlu adamın kendilerini kurtardığını söyler. Laurel’in babası buna güler ve geçer. Kendisi, Oliver’ı hiç sevmez çünkü kızının ölümüne sebep olmuştur.

Oliver’a John Diggle adında bir koruma tutarlar. Koruma kendisine Diggle hatta Dig denmesinin yeterli olacağını söyler. Dig arabanın içerisinde Oliver’a bütün askerlik yeteneklerini anlatırken bir anda Oliver arabadan kaybolur. Bundan sonra Oliver hemen eski şirketinin deposuna gider ve kendi mekânını kurar.

arrow diggle araba

Mekânında her şeyi hazırladıktan sonra intikam alınacak kişiler listesinde bulunan Adam Hunt’ı araştırır. Kendisini bir otoparkta yakalar ve yanındaki iki korumayı hallettikten sonra Adam’a “Bu akşam 10:00 a kadar şehrin banka hesabına 40 milyon dolar atacaksın yoksa gelip ben alırım.” der ve ayrılır. Aynı zamanda o akşam 9-10 sularında Oliver’ın şehre dönüş partisi tamda Adam Hunt’ın ofisinin karşısında yapılacaktır.

Akşam olduğunda partiye Oliver gelir ve gerçekten iyi bir şekilde karşılanır. Parti sırasında Thea’nın uyuşturucu aldığını görür. Kendisiyle konuşur ve çaktırmadan çantasındaki uyuşturucuyu alıp çöpe atar. Ardından Laurel ile karşılaşır ve küçük bir konuşma yaparlar. Laurel Oliver’a güvenmektedir ama Oliver ise onun kendisine güvenmesini istemez ve kendinden uzaklaşmasını ister. Tam bu sırada Oliver’ın alarmı çalar. Saat 10:00 dır.

arrow thea parti

Onlarca korumayı atlatıp kıvrak hareketlerle çok kısa bir zamanda Adam Hunt’ın duvarına bir ok saplar. Adam onun ıskaladığını sanar ama oysaki o okun içerisindeki program bütün şehrin banka hesaplarına para aktaran bir programdır. Ertesi sabah şehrin banka hesabında 40 milyon dolar vardır.

İlk bölümün sonlarında ise annesine bir adam “Tekrardan bir kaçırma eylemi düzenleyelim mi?” diye sorar. İşte burada anlıyoruz ki Oliver’ı aslında babasının düşmanları kaçırmamış, kendi annesi kaçırmıştır.

Diğer bölümde görüşmek üzere,

Emrecan Özkan

Etiketler

Ahmet Akar

Diziler hakkında bir bağımlılığı olan, incelediği ve takip ettiği diziler hakkında bilgiler paylaşmayı seven bir genç.

İlgili Makaleler

2 Comments

  1. Selam dostum. Öncelikle bu işi çok iyi yapıyorsun.hemen öteki bölümü istiyorum. Koltuğuma oturdum mısırımı patlattım dizinin devamını bekliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Close