Gerilim DizileriKorku DizileriYabancı Dizi Türleri

Bates Motel Dizi Konusu– IMDB Puanı 8.2

1959 yılında çıkan Robert Bloch’un kitabı Psycho (Sapık) kitabından uyarlanan 1960 yapımı Psycho filmi herkesin zihinlerinde yer edindi. Psycho filmi Amerika’da “kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli” filmler arasına seçilerek Kongre Kütüphanesinin Ulusal film arşivinde yer almıştır. Sıra dışı hikayesi ve psikopat karakteri Norman Bates ile efsaneler arasına giren filmden yıllar sonra dizisi geliyor. Gerilim – Korku türünde olan Bates Motel oldukça ilgi çekiyor.bates-motel

Norman Bates ve Annesi, babasının vefatından sonra beraber White Pine Bay adında bir kasabaya gelirler ve burada kullanılmayan terkedilmiş bir oteli satın alır ve işletmeye başlarlar, otele ise “Bates Motel” ismini verirler. İşte tüm hikaye burada başlar. Ana karakterimiz Norman Bates bilinmeyen bir ruh hastalığına sahiptir. Annesi ile birbirine çok düşkün olan karakterimiz kendisini istemediği birçok olayın ortasında bulur, fakat annesi her seferinde oğlunun yardımına koşar ve bir nevi suç ortağı olur. Annesi ile adının benzer olması da dizide dikkati çeken bir diğer detay.

İmdb puanı (8.2) oldukça yüksek olan dizi A&E’de yayımlanmaya başladığı günden beri oldukça ilgi gördü ve kanalın izlenme oranlarındaki en büyük pasta dilimine sahip. Her sezonu 10 bölümden oluşan dizinin 5.Sezon’u yayımlanmakta. Finale oldukça yakın olan dizinin yapımcıları Carlton Cuse, Karry Ehrin ve Anthony Cipriano.
Dizinin bu kadar sevilmesindeki bir diğer etmenler ise hem modern çağı hem de Retro görünümü bir arada bulundurması. Görüntü kalitesi açısından oldukça başarılı olan dizinin oyuncuları da oldukça tanıdık isimlerden oluşuyor. Vera Farmiga, Nestor Carbonell ve Freddie Highmore gibi tanıdık yüzler var. Eğer Gerilim ve Korku türünde izleyecek bir dizi arıyorsanız Bates Motel’e şans verin.
Her ne kadar Filmden esintiler alsak da bu dizide elinde motorlu testereyle önüne geleni kesen bir Leatherface yok. Ayrıca uzaylılar ya da kötü ruhların paranormal etkileri de yok. Deliler gibi ortalıkta dolaşan seri katiller veya vahşet dolu sahneler bolca yok gibi duruyor. Fakat dizide konunun bütünlüğü oldukça sağlam olması dikkat çekiyor. Dizinin en başarılı yönü bu olsa gerek.

Etiketler

Ahmet Akar

Diziler hakkında bir bağımlılığı olan, incelediği ve takip ettiği diziler hakkında bilgiler paylaşmayı seven bir genç.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Close
Yunanistan nakliye