Yabancı Dizi Önerileri

Bilim Kurgu Severlerin Dizisi Black Mirror

Black Mirror, İngiltere menşeli bir televizyon serisi. Dizinin sezonları, her biri birbirinden bağımsız bölümlerden oluşmaktadır ve çağımız teknolojisinin artık bir sonraki basamağı olan ütopik bir zamanda geçmektedir. Hem ütopik bir zaman diye bahsedip, hem de yakın bir zaman dilimi olacağını nasıl iddia edersin?’’ diye itiraz edenleri şimdiden duyar gibiyim ama sakin olun, her şeyi anlatacağım!
Türkçe anlamı kara ayna olan dizi, tabii ki adı tesadüf olarak seçilmedi. Black Mirror, teknoloji sahibi insanlığın yerini, insanlık sahibi teknolojiye bıraktığı günümüze kara bir ayna tutmakta. Dahası Black Mirror bu anlatıyı o kadar usta bir hiciv tekniği ile izleyiciye sunuyor ki, bölümde anlatılanın aslında kendi hikayen olduğunu anlamaya başladığında gülümseyemiyorsunuz bile…

black_mirror
Gelişen teknolojinin, modern insanı nasıl hipnozu altına aldığını anlatan yapımda, kilometrelerce ötemizdeki insanlara ulaşıp onlara ‘’LİKE’’ atabiliyorken, yanı başımızda oturan ve gözümüzün önünde dönen drama nasıl kör yaklaştığımızın kara bir tablosu gibi. Dahası teknolojinin tüm evlere girmiş olması ve durdurulamazlığını sadece sıradan insanlar için değil, en iyi korunduğu düşünülen devlet başkanları, siyasetçiler için bile nasıl bir tehlikeye dönüşebileceğini göstermekte Black Mirror bize. Yani gemi batıyor ve bu gemiden kurtulacak kimse yok. Kablolara bağlanıp üzerinden enerji üretilen insanlar, en ağır şantajlara maruz kalan siyasetçiler, işlediği bir suç nedeniyle yazılımlara hapsedilen mahkumlar ve tüm bu tehlikeyi görmezden geldiği gibi bir de üzerini örtmeye çalışan medya kurumları… Özetle Black Mirror’da yok yok, günümüz toplumuna armağan edilen bir ayna diyebiliriz.
Bilim kurgu dizileri içinde en başarılı örneklerden biri olan Black Mirror ,izleyicinin ufkunu açan son derece özel bir proje. Dizinin her bir bölümü sonrası üzerine uzun uzun düşüneceksiniz. Bizlere ütopik gelen o soğuk ve teknolojik çağın, aslında nasıl da bir adım ötemizde bekleyen bir tehlike olduğunun farkına varacaksınız.
Henüz 3 sezonu olan dizi birçok beğeni ve tartışmayı da beraberinde getirmiştir. Dünyaca ünlü bilim kurgu yazarı Stephen King, Black Mirror’a olan hayranlığını dile getirmiş ve dizinin bölümlerinden birini film olarak çekmeyi düşündüğünü açıklamıştır. Kişisel puanım 9/10, iyi seyirler.

Etiketler

Ahmet Akar

Diziler hakkında bir bağımlılığı olan, incelediği ve takip ettiği diziler hakkında bilgiler paylaşmayı seven bir genç.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Close
Yunanistan nakliye