Yabancı Dizi Önerileri

Cohen Kardeşler’in Fargo Dizisi

Fargo, senaryosu ve yönetmenliği Cohen Kardeşler’e ait olan 1996 yapımı aynı isimli filmden esinlenilerek yaratılmış bir mini dizidir. Öncelikle hali hazırda 3.sezonu devam eden yapımın filmi kadar adından söz ettirdiğini belirtmeliyim. Dahası Nisan 2014’te vizyona giren Fargo’nun daha şimdiden 110 adaylık ve 35 tane de ödül gibi bir başarısı söz konusu. Bu ödüllerden 2’si Golden Globes…
Dizi ile ilgili böyle iddalı bir giriş yaptıktan sonra, yazıyı biraz Fargo’nun konusuna doğru getirmek istiyorum. Senaryosu ve hikayesi -belki de- Dünya’nın en entelektüel iki insanına ait olan (Cohen Kardeşler ) Fargo’nun gerçek bir olayı baz alarak yaratıldığını belirtmem gerek. Dizi, Minnesota/ Bemidji kasabasında geçmektedir. Karanlık, psikopat ve narsist bir kiralık katil olan Lorne Malvo, arabasının bagajında ceset taşıdığı sırada Bemidji yolunda bir geyiğe çarpar. Kazanın yarattığı hasar sonucu kasabanın hastanesine giden Lorne Malvo (Billy Bob Thornton), burada hayatını sigorta satıcılığından kazanmakta olan Lester Nygaard ile karşılaşır. Lester, çevresinde başarısızlıkları ve loser duruşuyla bilinen biridir. Özgüvensiz bir karakter olan Lester, toplum tarafından saygı görmediği gibi, karısı ve ailesi tarafından da sürekli aşağılanmaktadır.
Lester(Martin Freeman), Lorne Malvo ile yaptığı sohbet sonucu kötü yönde bir değişime uğrar. Çünkü Lorne Malvo’nun söyledikleri Lester’ın adeta ruhuna işlemiş ve onu bambaşka biri yapmıştır. Hatta bu sohbetin etkisiyle Lester, bir anlık öfkesinin sonucu olarak eşini öldürür. Bu cinayetten sonra kahramanımız, kendisini hiç tanımadığı bir dünyanın ortasında ve bambaşka bir kimlikle bulur. Fargo-1
Kasabanın hırslı, genç polislerinden Molly Solverson(Allison Tolman) ve çelişkilerini aşamamış bir polis olan Gus Grimly(Colin Hanks) de bir yandan Lester / Malvo ikilisinin suçlarını kanıtlamak ile meşguldür.
Neden bilmiyorum ancak küçük yerleşim yerleri etrafında dönen suç hikayeleri izleyicinin her zaman dikkatini çekiyor. Nitekim takip edenler hatırlayacaktır; Fargo gibi Sons os Anarchy’inin de konusu ‘’Charming Town’’ isimli bir amerikan kasabası etrafında geçiyordu ve SOA de son derece popüler bir yapımdı. Bu çekiciliğin en büyük nedeni amerikan kasabalarının sayko duruşu ve bu kültürü yakından gözlemleme şansı sanırım. Bir de bu atmosfere güçlü bir senaryo ve yapım ekibi eklenince, Fargo gibi bir dizi ortaya çıkıyor işte. Diziye şahsi puanım 9/10, muhakkak izleyin dostlar. Şimdiden iyi seyiler !

Etiketler

Ahmet Akar

Diziler hakkında bir bağımlılığı olan, incelediği ve takip ettiği diziler hakkında bilgiler paylaşmayı seven bir genç.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Close
Yunanistan nakliye