Yabancı Dizi Önerileri

Dahi Müfettiş Sherlock Holmes

Her ne kadar polisiye çizgi romanlardaki Sherlock Holmes ve onun sadık yardımcı Dr.Watson dizide fiziksel anlamda tam olarak resmedilmese de olaylar itibariyle dizinin verdiği heyecan, Sherlock Holmes kitaplarının verdiği heyecanı aratmıyor. Öyle ki izleyiciler de notunu tam vererek filmin Imdb puanı 9.3 olmasını sağlamışlardır. Filme tam not verenler arasında ben de varım.

Öncelikle belki aranızda Sherlock Holmes ismini duymayanlar olabilir. Şüphesiz kendileri dünyanın en ünlü dedektifi olmaktadır. Yaratıcısı Sir Arthur Conan Doyle tarafından kaleme alındı ve ilk kitabından bu yana kapış kapış okundu 🙂 Eğer polisiye seviyorsanız mutlaka bu kitapları okumanızı tavsiye ederiz. Ancak dizisini seyredecekseniz önce diziden başlamanızı tavsiye ederiz çünkü kitaptaki kahramanlarımız ile dizideki kahramanlarımız fiziksel özellik bakımından birbirinden farklıdır. Tabi farklılık demişken arada çok büyük farklılıklar yok, sadece Sherlock Holmes kitaplarında tavsir edilen Sherlock Holmes resmi biraz daha farklıdır. Bundan dolayı eğer dizide de aynı şekilde oyuncu görme gibi bir takıntınız varsa önce diziyi seyretmeniz gerekir.

sherlock

Dizi konusu itibariyle aynı zamanda bilimle iç içedir. Dizideki kahramanınız aynı zamanda bir bilim adamıdır. Kimya konusunda çok bilgilidir ve kitapta belirtilen bilgiye göre de üniversitede akademisyon olsaymış dünyanın en iyi bilim adamı olurmuş. O yüzden dizide kullanılan kimyasal metodlar o zamanın şartlarına bakıldığında oldukça dikkatinizi çekecektir. Ayrıca teknoloji bu kadar gelişmemişken kahramanız Sherlock holmes sadece sigara izmariti ile suçluları yakarlarken ağzınız adeta açık kalacak diyebiliriz. Sadece sigara izmariti değil aynı zamanda daktilo yazısından bile adamın adresini tespit edebildiğine şahit olacaksınız! Tüm sıra dışı olaylar ve yöntemler müthiş bir mantık çevçevesinde işliyor. Yani kesinlikle fantastik ve abartılı bir durum söz konusu değil. Bu nedenle diziyi seyrederken hiç sıkılmıyorsunuz ve birçokları gibi ilk bölümü seyrettikten sonra son bölüme kadar diziyi izlemeden rahat edemiyorsunuz.

Sherlock Holmes Dizisi Oyuncular: Benedict Cumberbatch, Martin Freeman, Una Stubbs, Rupert Graves, Louise Brealey, Mark Gatiss, Andrew Scott, Jonathan Aris

Etiketler

Ahmet Akar

Diziler hakkında bir bağımlılığı olan, incelediği ve takip ettiği diziler hakkında bilgiler paylaşmayı seven bir genç.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Close
Yunanistan nakliye