Bilim Kurgu DizileriYabancı Dizi Türleri

%3 Dizisi Konusu – IMDb Puanı 7.7

Tüm dünyada adından söz ettiren ve 2015 yılından itibaren dünyaya açılmayı hedefleyen Netflix dünyanın çeşitli ülkelerinde ofisler açmaya başladı. Bunun bir örneğini de 2016 yılının sonlarına doğru ülkemizde görmüştük. Netflix Türkiye yayın hayatına başlamıştı. Dünyanın çeşitli ülkelerinden yapımlar satın almaya başlayan Netflix herkesi şaşırtarak Brezilya’dan %3 isimli diziyi satın aldı.
25 Kasım 2016’da ilk bölümü yayınlanan ve ilk sezonu 8 bölüm süren %3 dizisi bilim kurgu ve aksiyon türünde seyircileri ile buluştu. Yönetmen koltuğunda başarılı İspanyol Yönetmen Pedro Aguilera’nın oturduğu Netflix yapımı Brezilya’nın meşhur şehri Sao Paulo sokaklarında geçiyor. Doğal olarak da dizinin orijinal dili Portekizce. IMDb puanı 7.7 olan dizi çok iyi denilmese de eleştirmenler tarafından kaliteli tavsiyeler aldığı söylenebilir. Dizinin oyuncu kadrosunda pek tanıdık oyuncular olmasa da João Miguel ve Bianca Comparato ön plana çıkan oyuncular.netflix-3
%3 dizisi kendisi ile aynı isme sahip olan filmden dizi olarak uyarlanmıştır. Dizinin konusu bilim kurgu sevenlerin oldukça ilgisini çekecek türden. Farklı konusu ile dikkatleri üzerine çeken %3 dizisinde dünya 2 parçaya bölünmüştür. Bir taraf refah seviyesi yüksek olan taraf diğer taraf ise refah seviyesi düşük olan sefaletlerin yaşandığı kısım. Dizinin olayı ise her yıl düzenlenen sınav. Her yıl düzenlenen bir sınav ile sefalet içinde yaşayan insanların her birine sadece 1 şans verilmektedir. 20 Yaşına gelenlerin katılabildiği bu sınav ile her şeyin bol ve iyi olduğu rahat kısıma alınacaklardır. Sadece %3 her sene ekonomik olarak refah seviyesi yüksek olan tarafa geçebilecektir. Bu nedenle kıyasıya denilebilecek bir mücadele yaşanmaktadır. %3 dizisi bu sınav ve sınavı kazanmak için verilen mücadeleyi konu alıyor. Ütopyaları konu alan dizileri seven bilim kurgu izleyicileri için aksiyon sevenler için önerilebilecek olan dizinin 2. Sezonu çekilmeyecek. Konusu itibariyle dünyanın yok oluşunu anımsatan %3 dizisi bu tarzdaki örnekleri arasında kaliteli bir yapım olarak dikkat çekiyor. Konusu ise diğer yok oluş ütopyalarına karşın oldukça ilginç denilebilir.

Etiketler

Ahmet Akar

Diziler hakkında bir bağımlılığı olan, incelediği ve takip ettiği diziler hakkında bilgiler paylaşmayı seven bir genç.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Close
Yunanistan nakliye