Yabancı Dizi Haberleri

Doctor Who Dizi Konusu– IMDB Puanı 8.8

Dizi BBC kanalı tarafından yapılmış bir İngiliz yapımı dizidir. 1963 yılından beri BBC kanalında yer alan dizi 26 sezon gibi çok uzun bir süredir yayın hayatını sürdürmüş. Bilim kurgu dizisi olan Doctor Who polisiye de içermektedir. Dizide doktor olarak tanınan ama zamanda yolculuk yapabilen insansı olan ama dünya dışı yaratık olan Zaman Lordu maceraları anlatılıyor. Dizi Guinness Rekorlar Kitabı tarafından en uzun süren bilim kurgu dizisi seçilmiş. 2005 yılında dizinin modern versiyonuna start verilmiş durumda.doctor who

Doctor Who bir zaman yolcusudur. Zamanda yolculuk yaparak canlılara yardım etmeyi gaye edinmiştir. TARDIS isimli bir polis kulübesi ile yolculuklarını gerçekleştirir. Doktor 900 yaşındadır. Kendini rejenere olabilmektedir. Uzun yaşamasının sırrı el kol bacak veya diğer uzuvlarını yenileyebilmesidir. Ölüme yaklaşırsa beden değiştirerek yenilenir. Doktor olayın olduğu yere gider arkadaşları da onunla gelmek isterler. TARDIS 6 kişi kapasiteli dinlenme alanı olan kontrol panelli bir uzay gemisi aslında ama görüntü olarak polis kulübesi olarak gözükmekte. Bir kamuflaj. Doctor Who Gallifrey gezegeninin mensubudur. Ve zaman lordudur. Gallifrey gezegeninde herkes zaman lordudur. Gallifrey gezegenin düşmanları ise Daleklerdir. Dalekler robot ırkı olup amaçları kendi ırkları dışındaki tüm ırkları yok etmektir.
Bu iki Irk arasında savaş çıkmış tüm Gallifreyliler ölmüştür sadece Doctor Who hayatta kalmıştır. TARDIS ile gezegenden kaçarak hayatını sürdürmüştür. Dizi tam burada başlar. Dünyayı çok seven Doctor Who Dünya’dan vazgeçememiştir. Bu yüzden her zaman, zaman yolculuğu yapacağı vakitlerde mutlaka yanına dünyalı birisini alır. Dünyalı dostları ile zamanda evrende yolculuk yapan Doctor Who yanlışlıkları aksaklıkları düzelterek dünyayı ve evreni korumaktadır. Dizi boyunca Doctor Who dünyalı arkadaşları her zaman bayanlardan seçmiştir. Çok uzun sürekli bir dizi olduğu için bugüne kadar doktoru canlandıran isimleri sayacak olursak; William Hartnell, Patrick Troughton, Jon Pertwee, Tom Baker, Peter Davison, Colin Baker, Sylvester McCoy, Paul McGann, Christopher Eccleston, David Tennant, Matt Smith, John Hurt oynamıştır. Günümüzde en son doktor karakteri ise Peter Capaldi’dir. Dizideki bayan dünyalı arkadaş ise Daleklere esir düşen doktoru kurtarmış ve onun 6.dünyalı arkadaşı olmayı başarmıştır.

Etiketler

Ahmet Akar

Diziler hakkında bir bağımlılığı olan, incelediği ve takip ettiği diziler hakkında bilgiler paylaşmayı seven bir genç.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Close
Yunanistan nakliye