Yabancı Dizi Önerileri

Entrika Dünyası Vikings

Vikings’i bir cümle ile anlatmak gerekse, heyecan verici derdim ve susardım sanırım. Hal-i hazırda devam etmekte olan yapım, dizi kulvarında, tarihsel drama türünün muhtemelen en başarılı 2-3 örneğinden biri. Dizi heyecan verici çünkü; hikaye baştan aşağı kurgu değil. Tarihsel gerçeklik ve psikolojik ögeler çok doğal bir şekilde nakşedilmiş yapıma.
Dizinin hikayesine gelecek olursam; Dünya’ya sıradan bir çiftçi ailenin çocuğu olarak gelen Ragnar Lodbrok’un, zamanla Viking’lerin efsanevi kralına dönüştüğü tarihsel bir hikaye anlatılmaktadır. Gelgelim yağma, savaş ve feda kültürü ile harmanlanmış bir topluluk olan Vikingler, bu çılgın liderin önderliğinde adeta amansız bir güce dönüşüyor, İngiltere, Fransa ve İspanya’ya kadar yağma topraklarını genişletiyorlar. Kuşkusuz, elde edilen ganimetler ve savaş başarıları Viking toplumunda Ragnar’ı yaşayan bir efsaneye dönüşse de, aynı zamanda kahramanımızı amansız bir kıskançlık, ihanet ve düşmanlık cenrderesinin de ortasına bırakmıştır. Rakip kabile reislerinin tehdidi bir yanda, karısı Lagertha, kardeşi Rollo ve hatta dostu Floki bile artık Ragnar için güvenilmezdir.

Ragnar
Yazının başında da belirttiğim gibi, Vikings’in en net başarılarından biri de izleyici de yarattığı psikolojik gerilimdir. Viking toplumunun pagan inanışından kaynaklı ritüelleri ve ayinleri son derece vurucu bir şekilde işleniyor dizide. Öyle ki insan kurban edilen ayinlerden tutun da, mantarlı partilere kadar uzanan bir yelpazeden bahsediyorum size.
Dizide en önemli kırılma noktalarından biri de, Vikinglerin yağma için yaptığı seferler. Çünkü dizinin tarihsel anlatımı bu hat üzerinden ilerliyor. Düşünün ki; Viking toplumunda yaşayan bir kadınsınız ve kasabanızın tüm erkekleri yağma için aylarca gidiyor ve dönüp dönmeyecekleri de belli değil. Dizi bu dönemlerde kasabayı adeta bir kabus gibi saran korkuları anlatmakta son derece başarılı; türeyen garip dini söylentiler, kadınların saldırı ve tecavüze uğrama korkuları, erkeklerinin döneceğinden umudu kesmeleri ve hastalıklar… Tabii bir de bunun gemilerle yağmaya giden savaşçılar ayağı var ki, o da kasabada olanlardan geri kalır değil. Toplulukların birbiriyle etkileşimlerini (özellikle dini etkileşimler) en net bu sahnelerde görüyoruz.
Vikings son derece başarılı bir yapım. Gerek savaş sahneleri, gerek dizinin geçtiği mekanlar olsun her şey çok gerçekçi ve bir o kadar da fantastik. Spartacus vb dizileri sevenlerin muhakkak kaçırmaması gereken bir yapım. Şahsi puanım 9/10, iyi seyirler.

Etiketler

Ahmet Akar

Diziler hakkında bir bağımlılığı olan, incelediği ve takip ettiği diziler hakkında bilgiler paylaşmayı seven bir genç.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Close
Yunanistan nakliye