Yabancı Dizi Haberleri

Eşin Mi? Netflix Mi? Dev Araştırma Sonucu

Eşin Mi? Netflix Mi? Dev Araştırma Sonucu

Günümüzde çiftlerin birlikte vakit geçirme yöntemlerinden biri olan birlikte dizi izlemek tercih edilen ve oldukça sık karşılaştığımız aktivitelerden. Bu durumu kış aylarında battaniye altına girip sıcak içeceklerle daha eğlenceli hale getirenlerde yok değil doğrusu. Bu durumda akıllara bir soru takılmış ve bu sorunun cevabı aranmış. Merak edilen bu soru: Çiftlerin beraber izlemeye başladıkları dizileri, birlikte izlemeye devam edip etmedikleri. Bu sorunun cevabını dijital yayıncılık devrelerinden Netflix araştırmış ve ortaya çıkan tabloyu sizlerle birlikte değerlendireceğiz.

Netflix’in yaptığı araştırma sonucunda çiftlerin birlikte başladıkları dizilerde çiftleri %46’sı eşine verdiği sözü tutamayarak tek başına izlemeye devam ettiği söyleniyor. Bir diğer araştırmayla bağlantılı olan bu araştırmada çiftler birbirlerinden kaçamak yaprak dizinin sonraki bölümler eşinden habersizce izlediği ortaya konuldu. Bu olay “Netflix ile Kaçamak” adı altında dünyada hızla yayılıyor. Bu araştırmaya ilk olarak Türkiye’de dahil edilmiş durumda.

Rakam Detayları

  • Netflix izleyicilerinden yüzde 41 i eşinden habersizce diziye tek başına devam etmediğini belirtirken bunlarda yüzde 81’i bu alışkanlığını birkaç kere tekrarladığını söylüyor.
  • Katılımcılardan yüzde 27’si Netflix’te yayınlanan dizilerin eşinden habersiz ya da önce izlenmesini eşine ihanet olarak yorumluyor. Bu oran dünya genelinde ise %14.
  • Araştırmanın detaylarına inildiğinde bu çiftlerden %63’ü dizi o kadar sardı ki kendimi alamadım açıklamasında bulunuyor ve bunu gerekçe olarak gösteriyor.

Araştırma sonucunda Türk kullanıcıların Netflix ile kaçamak olayını gayet çabuk benimsediği belirtilmekte. 2016 yılında Netflix’in tamamen yerli bir platform haline gelmesiyle birlikte en iyi izleme deneyimine kavuşan Türkler genel olarak Love, Breaking, Black Mirror, Dexter, Narcos ve Marvel’s gibi dizilerle kendilerini tutamadıklarını belirtmekte.

Peki Neden?

Çoğu birey bu kaçamakları planlamadan gerçekleştirdiklerini söylüyorken Türk kullanıcıların %79 plansız bir şekilde izleme kaçamağında bulunduklarını söylüyor. Gerekçeleri tahmin edebileceğiniz üzere “Dizi fena sardı, kendimi alamadım”. Dizi izlemeye fırsatı olan ve eşiyle birlikte izleyeceğine söz verdiği dizinin yalnız başına izlenme oranı %58 bunlardan yüzde 10’u eşi evde olduğu halde farklı bir odaya geçerek izliyor yüzde 22 ise iş yerindeyken veya beraber değillerken izliyor.

Etiketler

Ahmet Akar

Diziler hakkında bir bağımlılığı olan, incelediği ve takip ettiği diziler hakkında bilgiler paylaşmayı seven bir genç.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Close
Yunanistan nakliye