Aksiyon DizileriDram DizileriFantastik DizilerGerilim DizileriKorku DizileriMacera Dizileri

Game Of Thrones İmdb Puanı 9.5

Game Of Thrones dizisinin konusu 7 imparatorluğun hayatından alınmış bir yapıt olarak karşımıza çıkıyor. Ejderhaların yok edilerek barışın getirilmek istediği Westeros dünyası anlatılmaktadır. Coğrafyasının çok tuhaf olduğu, kışların bir ömür, yazların ise çok kısa sürdüğü bir dünyada yaşamanın ne kadar zor olduğunu anlıyoruz. Büyük krallığın bir şehirden yönettiği bu dünya Demir taht isminde bir yönetim grubundan idare ediliyor. Krala hizmet etmek ve sadık olmak için yeminli lortlar ve ailelerinin yanı sıra halkında lortlara sadık olma yemini ettiği bir dünyadan bahsediliyor. Bu dünyada Starklar en köklü lortlar dan birisi olarak Kış tepesi kalesinde yaşantılarını sürdürmektedir.

Bütün krallığı gece korumak için görevli olan seçilmiş kişiler bulunuyor. Bu kişilerin ya ölümle cezalandırılmış olması, yada ailesinden ve kendisinden kaçmak isteyerek gönüllü olması gerekiyor. Gece nöbetçisi olanların ölene kadar o görevi yapması gerekiyor ve evlenmeleri kesinlikle yasak olarak belirtiliyor. Korudukları duvarın ardında yer alan canavarlar, dev yaratıklar ve insan yiyen türlerin daha zorlu bir yaşam sürdüğü biliniyor. Kısa bir zaman sonra Kralın en yakın sağ kolu tuhaf bir ölümle ortadan kayboluyor. Yedi Krallık toplanmak ve surun ardında toplanan gizli güçlerin tehlikesi ile karşı karşıya kaldıklarını değerlendirmek istiyor. Bu durumdan sonra yaklaşan kışın zorluğunun yanı sıra ölümler, kayıplar ve sürükleyici sahnelere yer veren olaylar arkası arkasına gelişiyor. Sürgünde olan Ejder krallar soyuna bağlı Targaryen, fosilleşen ejder yumurtalarını canlandırmak ister ve Yedi Krallık için huzursuz dönemin başlangıcı olarak bilinir.

Westeros Dünyası farklı coğrafyaya sahip olduğu için yaşamın zor geçtiği bir dünyadır. Bu dünyadaki lortlar 7 Krallık olarak her birisi ayrı sloganlar ile kendilerini tanıtır. Krallığın güvende olması için mücadele sürerken aralarında yaşanan bazı entrikalar ise konuya başka bir renk katıyor. Demir krallığına bağlı bu ailelerin kendileri ile’de mücadele ettiği bir dönemde Stark lortluğuna tabi olduklarını unutmadıkları bir yaşamdan esrarengiz bir hikaye izleyicilere sunuyor.

Dizinin en önde gelen oyuncuları: Emilia Clarke, Sophie Turner, Kit Harington, Maisie Williams, Lena Headey, Peter Dinklage, Natalie Dormer, Nikolaj Coster-Waldau, Liam Cunningham, Gwendoline Christie, Alfie Allen, Iwan Rheon,Carice van Houten, John Bradley-West, Isaac Hempstead-Wright, Nathalie Emmanuel, Jason Momoa, Iain Glen, Conleth Hill, Aidan Gillen, Kristian Nairn gibi ünlü oyuncuların yer aldığı ve daha fazlasının her sezon diziye giriş yaptığı harika bir yapım.

Etiketler

Uğur Kartal

Dizi severler için bilgi toplayarak en ince ayrıntısına kadar sunmayı hedefleyen, dizileri izleyerek en iyi yanlarını ve tüm ayrıntılarını paylaşmak için burada yer alan bir insan.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Close
Yunanistan nakliye - sesli chat