Yabancı Dizi Önerileri

Game of Thrones Nam-ı Diyar Taht Oyunları

Game of thrones yani türkçe adıyla nam-ı diyar Taht Oyunları… Yazıya başlamadan altını kalınca çizmek isteriz ki; HBO bu yapım ile televizyon serisi alanında bir çağ kapatıp, yeni bir çağ açtı desek abartmış olmayız. Kurgusundan, mekan seçimine, karakter çeşitliliğinden, oyuncuların performansına, senaryosundan, montajına hatta bizdeki tabiri ile ekibin çaycısına kadar bile ne kadar övgü dizsek yetersiz kalır dizi için. Her bölüm adeta bir film kadar dolu ve derslerle dolu.

Hikayeye gelecek olursak, fantastik bir zamanda ve fantastik bir evrende geçen dizi; yedi krallığın, demir taht için (yedi krallığın en üstü) mücadelesini ve entrikalarını anlatmaktadır insanlığa. Öyle ki, bu gücü elde etmek (veya elde tutabilmek) için küçük masum çocuklar da öldürülebilir, oluk oluk kanlar akabilir, kardeşler birbiriyle ilişkiye veya savaşa da girebilir… Hatta yeryüzündeki tüm krallıkların tanrıları bile ayrılmış, intikam, hırs ve demir taht tek gerçek duygu haline gelmiştir. Fakat esas tehlike kuzeyin de kuzeyinde, kimsenin tam anlamıyla bilmediği, soğuktan öte soğuk ve korkutucu bir diyardan gelmektedir. Kış geliyor…

khaleesi
Dizi neredeyse tüm krallıklar arasında eşit derecede mekik dokusa da, esas referans noktamız kuzeydeki krallığı elinde tutan Stark ailesidir. Yedi krallığın kralı olan ve demir tahtta oturan Robert Baratheon’un şaibeli ölümü, onun hem en yakın dostu hem de silah arkadaşı olan Ned Starkı taht oyunlarının tam ortasında bırakmıştır ve bu oyunda adalete yer yoktur. Dizi de temel olarak yedi krallık bulunmakla beraber, her krallığın da kendine ait inanışları ve özellikleri vardır.

game-of-thrones-daenarys

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi dizi baştan sona şaheser niteliğinde. Başlangıçta karakterlerin fazlalığı gözünü korkutmasın çünkü devamında tüm taşların yerine oturacağından emin olabilirsiniz. Kuşkusuz bu şaheserin yaratılmasında en önemli paylardan biri de serinin uyarlandığı kitabın yazarı Gerorge R. R. Martin’i anmadan yazıyı bitirmeyelim. Şimdiden iyi seyirler.
*Kış geliyor (dizide sürekli kehanet gibi anlatılan ve geldi mi bitmek bilmeyecek kışı anlatmak için kullanılan cümle. Çok fazla yerde geçiyor.)
Oyuncular : Peter Dinklage, Lena Headey, Emilia Clarke, Kit Harington, Sophie Turner, Maisie Williams, Nikolaj Coster-Waldau, John Bradley, Conleth Hill, Aidan Gillen, Sibel Kekilli

Etiketler

Ahmet Akar

Diziler hakkında bir bağımlılığı olan, incelediği ve takip ettiği diziler hakkında bilgiler paylaşmayı seven bir genç.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Close
Yunanistan nakliye