Yabancı Dizi Önerileri

Hacker’ların Dünyasına İnmek İsteyenlerin Dizisi Mr.Robot

Mr.Robot, ilk izlediğim bölümünden beri heyecanını yitirmeden takip ettiğim yapımlar arasındadır. Bu heyecanı koruyan irili ufaklı birçok unsur var ancak başlıcaları olarak; Enteresan çekim açıları, sürprizli kurgusu, kullanılan müzikler, oyuncu-rol eşleşmelerinin çok başarılı olması ve tabii ki konusunun özgünlüğünü sıralayabilirim. Ve Mr.Robot gibi dizileri tanıtırken insan hepsine değinmeden geçmek istemiyor.
Malumunuz dizi 2015’in ilk aylarında vizyona girdiğinde çok fazla ses getirdi. Çünkü Mr.Robot herkesin merak ettiği ancak haklarında çok az bilgi sahibi olduğumuz hacker dünyasına götürüyor bizi yani nam-ı diyar bilgisayar korsanları… Kahramanımız Elliot (Rami Malek), gündüzleri All Safe adlı özel bir siber güvenlik firmasında çalışmakta, akşamları ise bilgisayar korsanlığı yapmaktadır (Yazının bu kısmında Fight Club’ı hatırlayanlar el kaldırsın çünkü kendilerini tebrik ediyorum. Dizide, Fight Club’a birçok gönderme var)

mr.robotNormal hayatında insanlarla iletişim kurmayan ve anti-sosyal bir karakter olan Elliot, psikoloğu dahil tanıdık tanımadık birçok kişinin bilgisayarına giren ve insanların birbirlerine göstermedikleri karanlık yüzlerine hayalet gibi şahit olan bir konumdadır. Bu durum, psikolojik olarak sorunları olan kahramanımızı insanlardan daha da uzaklaştırmaktadır(Biran için sevgilinizin, annenizin, kardeşinizin, arkadaşlarınızın hatta bakkalınızın bile bilgisayarına girebildiğinizi düşünsenize… Gerçekten zor bir durum.)
Gelgelelim hayatında çok az sayıda insan olsa da, Elliot çevresindeki sorunları umursamayan bir genç değildir. Yeri geldiğinde pedofili sayfaların sahiplerini kanuna teslim eden kahramanımız, meşhur aforizmaları ile sürekli anarşist ve anti kapitalist çizgide ilerleyen bir profil çiziyor. Çok uluslu kapitalist bir şirketi çökertmek için kendisiyle iletişime geçen bir hacker grubuyla(f.society) hayatı değişen Elliot, artık bir seçim yapmak zorundadır; Ya nefret ettiği bu sistemin büyük bir darbe alması ile sonuçlanacak kaosun parçası olacak, ya da gözlerden uzak sürdürdüğü hayatına devam edecektir.
Şimdiden 2 tane Golden Globes sahibi olan dizinin karakterleri, sembolleri ve replikleri V for Vendetta filmindeki gibi ikonik bir hal aldı. Diziye şahsi puanım 8/10 olmakla beraber, diziden birkaç alıntı ile yazıyı bitiriyorum. İyi seyirler !
*Dünya tehlikeli bir yer Elliot, sadece kötü olanlar yüzünden değil. Yanlışları görüp de bir şey yapmayanlar yüzünden.
*Bir adama silah verirseniz bir bankayı soyabilir. Ama, bir adama banka verirseniz dünyayı soyabilir.
*Asıl cesaret kendine karşı dürüst olabilmek.

Etiketler

Ahmet Akar

Diziler hakkında bir bağımlılığı olan, incelediği ve takip ettiği diziler hakkında bilgiler paylaşmayı seven bir genç.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Close
Yunanistan nakliye