Yabancı Dizi Önerileri

İnsanın Kendisini Sorgulatan Yabancı Dizi The Night Of

Karmaşık bir cinayeti ve bu cinayet üzerinden sistemin yaşadığı ahlaki ve insani çöküşü anlatan enfes bir HBO dizisi diyerek girişi yapalım. Diziyi izleyenler çoktan favorileri arasına aldı bile ancak birçok kişi hala böyle bir yapımdan haberdar dahi değil. Ayrıca The Night Of, mini seri niteliğinde bir yapım. Dizinin her biri birbirinden etkileyici toplam 8 tane bölümü var. Son derece tadında bırakılmış bir televizyon serisi.
Dizide Pakistanlı kökenli bir Amerikan vatandaşı olan Nasir Han, kapalı bir toplumsal çevrede hayatını sürdüren Müslüman bir gençtir. Babası taksicilik ile evlerinin geçimini sağlamakta , Nasir ve abisi de aile ekonomisine destek olmaktadırlar ki buraya kadar her şey normal. Ancak Nasir Amerika’da yaşamaktadır ve diğer akranları gibi onun da dikkatini çılgın partiler ve kadınlar çekmektedir. Nasir Han babasının ortak olduğu taksiyi çalıp eğlenmeye gittiği bir gece başına gelen enterasan olaylar sonucu, kendisini bir cinayetin baş şüphelisi olarak nezarette bulur. (Dizinin konusunu buradan sonra anlatmayı bırakmak zorundayım çünkü spoiler’sız devam etmek mümkün değil )

riz-ahmed-night-of-interview
The Night Of, izleyiciyi karşısına oturtup adeta tokatlayan bir dizi. Her gün düşüncesizce hatta çoğu kez laf olsun diye konuştuğumuz konuların, başka insanların hayatında nasıl büyük gediklere yol açtığını anlatıyor mesela dizi. Her anlamda gelişen sözde modern dünyamızın, Müslüman, Hristiyan,Yahudi veya ateist demeden hepimizi nasıl ruhsuz bir cendereye soktuğunu ve orada debelendikçe nasıl da dibe batacağımızı gösteriyor bize. Tabii bu eleştirilerden en çok nasibini alan yine Amerikan halkı. Özellikle 11 Eylül saldırıları sonucu gelişen İslamofobi’nin, Amerikan halkı üzerinde yarattığı tahribatı da dizinin her sahnesinde hissediyoruz.
Bu arada sanırım sadece benim dikkatimi çeken, gelgelelim dizi ile ilgili hiçbir incelemede görmediğim bir unsur daha var ki sizlerle paylaşmak isterim… Dizide suçlu, şüpheli, tanık veya normal olarak gösterilen neredeyse tüm erkek karakterlerin geçmişinde, kadına karşı psikolojik veya fiziksel bir şiddet söz konusu. Bu yönü ile de dizi gerçekten çok düşündürücü.
The Night Of, 2016’da açık ara favori dizim desem abartmış olmam. Öncelikle dizi çok akıcı bir dile sahip, tek oturuşta yarısını izleyip kalkabilirsiniz. İkincisi vermek istediği hiçbir mesajı gözünüze sokmuyor. Çoğu kez izleyiciyi kendisiyle yüzleştiriyor ve hep aynı soruyu soruyor: ‘’Sen olsan ne yapardın ?’’Diziye şahsi puanım 10/10 herkese muhakkak tavsiye ediyorum, iyi seyirler.

Etiketler

Ahmet Akar

Diziler hakkında bir bağımlılığı olan, incelediği ve takip ettiği diziler hakkında bilgiler paylaşmayı seven bir genç.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Close
Yunanistan nakliye