Yabancı Dizi Haberleri

Kimyagerlikten Gözü Kanlı Suç Karteline Breaking Bad

İşte yine şaheser niteliğinde bir diziyi siz değerli okuyucularıma tanıtmak için karşınızdayım. Birçok yabancı diziyi sevip takip etmekle beraber, benim için Breaking Bad’in bunlar arasındaki yeri her zaman ayrıdır ve galiba bu yıllar geçse de değişmeyecek. Çünkü Breaking Bad mesaj kaygısı güden bir dizi değil her şeyden önce. Her sahnesi izleyiciye uyuşturucunun veya diğer suçların aslında bir sonuçtan ibaret olduğunu anlatıyor, hepsi bu. Evet konusu uyuşturucu, hatta en berbat olanı kristal meth. Ama dizi gerçek bir dönüşüm hikayesi anlatmaya odaklı ki, Kafka yaşasa dizinin en büyük hayranı olurdu muhtemelen.

Breaking-Bad-Hair-Art_article_story_large
Karakterimiz Walter White, hayatı boyunca dürüst ve kanunlara saygılı bir şekilde yaşamaya özen göstermiş (burada şunu belirtmeliyim ki; dizide, aynı gerçek yaşantıda da olduğu gibi, geçmişi ve geleceği pürü pak diyebileceğimiz kimse yok) lisede kimya dersleri veren son derece başarılı bir kimyagerdir. Evinin geçimi sağlamak için aynı zamanda bir oto yıkamacıda çalışan Mr.White, bir gün akciğer kanseri olduğunu öğrenir ve ardı arkası kesilmeyen öksürüklerinin nedeni öğrenmiş oluruz. Hastalık ileri bir evrededir ve Mr.White’ın okuyan engelli bir oğlu Walter Jr ve hamile bir eşi (Skyler) vardır.
Dizi bu noktadan sonra şenleniyor çünkü dahi düzeyinde kimya bilgisine sahip olan kahramanımız Mr.White, narkotikte çalışan eniştesinin katıldığı bir uyuşturucu baskını sırasında, eski bir öğrencisinin camdan kaçtığını görür ve bugüne kadar neyi eksik yaptığını farkeder. Hiç sigara içmemiştir ancak akciğer kanseri olmuştur, her zaman saygılı bir insan olmaya özen göstermiştir ancak öğrencileri dahil kimseden saygı görmemiştir, hayatı boyunca çok çalışmıştır ancak ailesine borçlarından başka bırakacak hiçbir şeyi bulunmamaktadır. Öğrencisi Jesse Pinkman’ı, kendisinin sokakları ve risk almayı bilmeyen bu tarafını doldurmak için kullanmaya karar verir ve elinde tek bir yeteneği vardır: Derin kimya bilgisi… Siz uyuşturucu olarak düşünebilirsiniz.
Jesse ile ilişkileri yer yer baba-oğul şefkatinde, yer yer ise iki iş ortağı ekseninde ilerlemektedir. Gelgelelim Mr.White’ın durmaya niyeti yoktur ve öğrendiği hastalığından sonra kaybedecek bir şeyi de yoktur. Artık Walter White için tek bir gerçek vardır; kendisine karşı her zaman adaletsiz olmuş bu hayattan intikamını almak.
Mazlum bir kimya öğretmeninin, zamanla bir suç karteline dönüşümünü işleyen diziyi izlemenizi muhakkak ve yüksek dereceden tavsiye ederim. Dizinin her bölüm sonu, o ağır ilerleyen atmosferinin altında aslında ne kadar dolu ve gümbür gümbür bir konuyu işlediğine çok şaşıracaksınız. Şahsi puanım 9,5/10, şimdiden iyi seyirler.

Etiketler

Ahmet Akar

Diziler hakkında bir bağımlılığı olan, incelediği ve takip ettiği diziler hakkında bilgiler paylaşmayı seven bir genç.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Close
Yunanistan nakliye - sesli chat