Yabancı Dizi Önerileri

Netflix’in Son Bombalarından Narcos

Hiç şüphe yok ki Narcos da son yılların en başarılı Netflix bombalarından biri oldu. Ünlü uyuşturucu karteli Pablo Escobar’ın hayatını konu alan dizi, biyografi, suç ve dram türünün başarıyla harmanladığı yapımlardan biri diyebilirim. Ayrıca dizinin yer yer  tarihi görüntüler ve seslerle desteklenmesi, Narcos’a muazzam bir zenginlik katıyor.

Narcos’un henüz toplam 2 sezonu bulunmakta ve bu 2 sezonun genel bir taslağını çıkaracak olursak; Escorbar’ın doğuşu, yükselişi ve piyasanın karışması olarak tarif edebiliriz J Genç Pablo Escobar cesareti ve zekasıyla yer altı dünyasında git gide yükselmekte ve isim yapmaktadır. Çeşitli adli suçlar işleyerek ve esrar kaçırarak devam ettiği macerası bir gün kokainle kesişir. Escobar, tanıştığı bu yeni maddeyi sadece Kolombiya ile sınırlı tutmak istemez. Çünkü Kolombiya orta sınıf bir ülkedir. Dahası Kolombiya’nın yakınında Miami gibi çok daha zengin ve suça müsait bir pazar varken, Escobar tercihini tabii ki Miami’den yana kullanır. Bir anda Dünya’nın en tehlikeli ve en organize suç şebekesinin başı haline gelen Escobar otomatikman Birleşik Devlet için de bir tehdit haline gelmiştir.

narcos

Dizi Escobar özelinde ilerlediği için yer yer kendisi ile yoğun bir empati durumuna geçebiliyoruz. Bu eleştirilere çoğu kez dizi ekibinin de maruz kaldığını birkaç yerden okumuştum. Çünkü Escobar, yoksullara (özellikle kendi çıktığı gettosu olan Medellin’de) okul, kilise, hastane, evler yaptıran sevilen bir kişilik olmakla beraber, sayısız masum sivilin ölümüyle sonuçlanan en acımasız eylemlerin emrini veren şahsın da ta kendisidir . Dizi her ne kadar bu durumu bizlere direkt olarak aktarsa da, kahraman merkezli tüm hikayelerde olduğu gibi, bir tarafımız Escobar’ı hep seviyor ve sayıyor. Tabii bir de madalyonun öteki yüzü var ki; Escobar’ın oğlu dizinin gerçekleri çarpıttığını, Pablo Escobar’a atfedilen birçok suçun babası tarafından işlenmediğini idda etmektedir.

Sonuç olarak Narcos başarılı bir yapım. Gerek oyuncuların, gerekse yapım ekibinin işi son derece dikkatli bir çizgide ve hassasça götürdükleri belli. Uyuşturucu kartellerinin, ajanların ve kontrol dışı silahlı milislerin kol gezdiği bir Latin Amerika ülkesinde çok da fazla merhamet beklememek lazım. Kişisel puanım 8,4/10, iyi seyirler.

Etiketler

Ahmet Akar

Diziler hakkında bir bağımlılığı olan, incelediği ve takip ettiği diziler hakkında bilgiler paylaşmayı seven bir genç.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Close
Yunanistan nakliye