Yabancı Dizi Önerileri

Obsesif, Anti-Sosyal ve Dahi Doktor HOUSE M.D.

HOUSE M.D.

**Everybody lies
Doktor Gregory House, Princeton-Plainsboro Hastanesi’nin Tıbbi Tanı Uzmanlığı Bölümü’nün başındaki obsesif, anti-sosyal ve dahi doktorun ta kendisidir. Tek tutkusu insanları ve teşhisi konulamayan hastalıkları analiz etmek olan bir doktorun hikayesinin anlatıldığı dizide, ana karakterimiz olan Dr.House inişli çıkışlı karakteri, umursamaz tavırları ve hastasının hayatını kurtarmak için yeri geldiğinde tıb etiğini hiçe sayan duruşuyla aklımıza kazanıyor. Aklımıza kazınıyor diyorum çünkü inanın House’u bir kere izledikten sonra bir daha unutamayacağınız bir dostunuz gibi oluyor.

house m.d
Dizinin temel hattı şu şekilde ilerliyor; Princeton-Plainsboro Hastanesi’nin bacağındaki rahatsızlık nedeniyle kronik ağrı çeken topal, dahi ve huysuz bir bölüm başkanı vardır. Tabi ki bu karakterimiz Dr.House’tan başkası değildir. House, ahlaki olarak kalbinde değerler barındıran bir karakter değildir ve zayıflığa (fiziksel ve duygusal olarak)tahammülü yoktur. Bu karakteri maalesef Dr.House’u yalnız biri yapıyor. Dizi boyunca bu yalnızlığa yer yer üzülsek de, çoğu kez saygı duyuyoruz. Çünkü House kimsenin teşhisi koyamadığı hastalıkları teşhis eden ve kariyeri pahasına doğru bildiği tedaviyi uygulayan bir doktordur. Onun ödülü de minnet ve göz yaşı dolu bir teşekkürdür diye düşünmeyin ama lütfen! Çünkü obsesif karakterimiz House için teşhisi konulamamış tüm belirtiler birer puzzle parçasıdır ve o her zaman puzzle’ın bütününü görmek ister.
Mesleki açıdan başına buyruk ama son derece başarılı bir görüntü çizen House, sosyal olarak tam bir faciadır desek sanırım abartmış olmayız. Birlikte olduğu eski karısını saymazsak (ayrılık nedeni izleyiciye kalsın) House’un hayatında; başkanlığını yaptığı ekibindeki 3 kişi (üçü de alanında uzmandır ancak Dr.House onları sadece beyin fırtınası yapabilmek için kullanır), en yakın arkadaşı Dr.Wilson başına sürekli bela açtığı hastane başhekimi Dr.Cuddy ve birlikte olduğu hayat kadınlarından başka kimse yoktur.
Medikal drama veya mesleki dizi sevenlere muhakkak tavsiye edeceğimiz dizi ayrıca son derece kaliteli bir yapım ekibine sahiptir. Hugh Laure (Dr.House) dizideki rolüyle 2006-2007 yıllarında iki kez Altın küre ödülüne layık görülmüştür.
**Herkes Yalan söyler
Oyuncular : Hugh Laurie, Omar Epps, Robert Sean Leonard, Jesse Spencer, Lisa Edelstein, Bobbin Bergstrom, Jennifer Morrison, Peter Jacobson, Olivia Wilde

Etiketler

Ahmet Akar

Diziler hakkında bir bağımlılığı olan, incelediği ve takip ettiği diziler hakkında bilgiler paylaşmayı seven bir genç.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Close
Yunanistan nakliye