Aksiyon DizileriGerilim DizileriSuç DizileriYabancı Dizi Türleri

Okkupert Dizi Konusu IMDb: 7.7

Dizinin konusu, yakın gelecekte, yeni seçilen çevre dostu Norveç hükümetinin Kuzey Denizi’ndeki tüm önemli petrol ve gaz üretimini durdurması nedeniyle Norveç, Avrupa Birliği adına Rusya tarafından işgal edilmesidir.

1942-1945 yılları arasında, Quisling‘in kukla rejimi Norveç Kralı’nın (Almanların vazgeçilmesini reddeden İngiltere’ye sürülmesi) otoritesini iptal etti, Nazi teröründen kaçan Yahudilerin girmesini yasakladı ve Norveç askerlerini Doğu Cephesine boşuna harcamıştı. Savaşın sona ermesiyle, Quisling idam edildi ve adı şu anda “hain” lehine bir şüpheli olarak yaşanıyor.Okkupert

Okkupert, Quisling’in yıkıcı mirasının modern bir versiyonu ve ülkenin tarihi üzerine bıraktığı utanç verici leke ile güreşiyor. Gösteri yakın gelecekte, Yeşiller partisi hükumetinin Oslo’da aşırı derecede zararlı küresel ısınma ile ilgili kasırganın topraklarında iktidara gelmesi üzerine belirlendi. Başbakan Jesper Berg, kimyasal element toryumunun güdümlediği devrim niteliğindeki yeni nükleer enerjiyi açığa çıkarmaya söz vererek Norveç’in örnek vasıtasıyla doğal gaz ve petrol üretimini derhal durduracağını ilan ederek çok İskandinav bir poz vermeye devam ediyor. Bu, Norveç’in üye olmadığı Avrupa Birliği’ni de rahatsız ediyor. Moskova’nın öncülüğünde, Brüksel Moskova’nın gözetiminde Norveç’in fosil yakıt tüketimini korumayı taahhüt etmedikçe, Berg‘i tamamen Rus işgaliyle gizlice tehdit ediyor. (Son zamanlarda enerji bağımsızlığını kazanmış olan ABD, NATO’dan çekildi ve ilgisiz yere kenara çekildi.) Berg, bu planı gönülsüzce kabul etti ve halkına, Norveç’in enerji endüstrisinin yeniden başlatılması için Rus işçi ekibinin görevlendirilmesinin geçici olacağına söz veriyor.

Okkupert

Ruslar Norveç’e geldiğinde, tanklar ya da savaş jetleri ya da “küçük yeşil adamlar” yok. Norveç egemenliğinin azalması ve Rus kontrolünün iddiası yalnızca dikkat etmesi gereken kişilere göre daha incelikli ve görülebilir. Rus tehdidini caydırmak için NATO gibi savunma ittifakının yokluğunda, yalnızca savaştan bahsedilmesi, Berg‘i “en azından başlangıçta” – ama “geçici” işgale devam etmek için çok az seçenekle bırakıyor. Yüzeyde, hiçbir şey değişmedi sanki, günlük işlerini sürdüren Norveçlilerin çoğu için yaşam normaldir. İşgal altındaki insanlar, belirgin İskandinav kültürel tonlamaları da denetler. Rusya’nın korkuları Norveçlileri gece uyanık tutmak Soğuk Savaş döneminde Finlandiya’nın resmi bağımsızlığını koruyarak Sovyetler Birliği‘nde zorla kurulan Baltıkların kaderinden kurtulmasına izin veren bir tarafsızlık politikası benimsediği ya da Polonya ve Çekoslovakya gibi ülkeler (ki bunlar komünist uydular oldu). Finlandiya, demokratik bir siyasi sistem ve serbest piyasa ekonomisine sahipti ancak konumu, siyaset bilimcileri tarafından halen bazen büyük ve yerinden genişleyen bir ülkenin yaşadığı küçük bir ülkenin bir azalmayı kabul ettiği fenomeni tarif etmek için kullandığı aşağılayıcı bir terim olan “Finlandizasyon” kelimesini popülerleştirdi.

 

Etiketler

Ahmet Akar

Diziler hakkında bir bağımlılığı olan, incelediği ve takip ettiği diziler hakkında bilgiler paylaşmayı seven bir genç.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Close
Yunanistan nakliye