Yabancı Dizi Önerileri

Salyonların Gazabı Battlestar Galactica

Saylonlar(Türkçe adıyla) insanlığı yok etmek üzere geri dönüyorlar… Hem de insanlığın kendinden bile ayırt edemeyeceği bir şekilde. Nedendir bilmem ancak Battestar Galactica ülkemizde hala yeterince bilinmiyor, tartışılmıyor. Yabancı dizi kurdu diyebileceğim birçok arkadaşım dahil, bu eseri izlenecekler listesinde tutmaya ısrarla devam ediyorlar. Arkadaşlar, en sonda söyleyeceğimi bu sefer başında söylemeliyim; Bu diziyi muhakkak ama muhakkak izleyin. Kökleri 1980’lerin başına kadar giden bu kaliteli bilim kurgu / drama yapımının, klasik yapay zeka, robot hikayelerinden ayıran çok sağlam bir senaryosu var.battlestar_viper
Battlestar Galactica’nın Konusu: Saylonlar, çok uzun süre önce üretilmiş karmaşık robotlardır. Ütopik bir zamanda yaşayan insanoğlu, saylonları gündelik işlerinde kendilerine yardım etmeleri için kullanmaktadırlar. Gelgelelim, Saylonların yapay zeka gelişimi sürmüş ve bir gün insanoğluna isyan etmişlerdir. İnsanoğlu ile Saylonlar arasında büyük bir savaş çıkmış ve neticesinde Saylonların başka bir gezegene yerleşmeleri ile sonuçlanan bir barış zamanına girilmiştir. Zamanla saylonlar, insanoğlunu taklit etmenin yolunu öğrenmiş ve yapılan ‘’insani’’ bir hata neticesinde insanoğlunun tüm savunma sistemi kodlarını kırmayı başarırlar. Yapılan bu hata, saylonların milyarlarca insanı katletmesiyle sonuçlanmış ve 12 koloni halinde yaşayan insanlıktan geriye birkaç bin nüfus kalmıştır. Yıllar önce kullanılan ve uzun süredir işlevi olmayan Galactica, Saylon saldırılarından zarar almadan çıkmış tek eski uzay gemisidir ve insanlığın kurtuluşu artık bu gemiye bağlıdır. Laura Roslin önderliğindeki insanlık, yeni bir başlangıç yapabilmek için kutsal yazıtlarda geçen Dünya isimli gezegeni aramaya koyulur. Ancak kimin Saylon, kimin insan olduğunu anlamak artık daha zordur.
Battlestar Galactica ile değinmek istediğim ayrıntılardan biri de kuşkusuz ki dizide kullanılan müzikler… Bear McCreary ve Richard Gibbs mükemmel işler çıkarmışlar desem yeridir. Diziye başlamadan önce YouTube’dan açıp müziklerine bakmanız bile sizi diziye iyice ısındıracaktır. Farklı gezegenlerde geçen hikayeleri izlediğimiz dizide, en çok kullanılan ve aşina olacağınız mekan uzay gemisinin içi olacak. Özellikle Star Wars vb yapımları seven, takip eden izleyiciler bu dizinin varlığından haberdar veya izlemiş oluyorlar. Ancak benim bu yazıyla yakalamak istediğim esas kitle; bilim kurgu, fantastik yapımlardan uzak duran ve daha çok realist çizgide ilerleyen izleyiciler. Ön yargınızı yıkmak için muazzam bir örnek diyorum ve Battle Star Galactica’ya başladıktan sonra favorileriniz arasına gireceğini göreceksiniz. Bu diziye puanım 9/10 kanka, hadi iyi seyirler !

Etiketler

Ahmet Akar

Diziler hakkında bir bağımlılığı olan, incelediği ve takip ettiği diziler hakkında bilgiler paylaşmayı seven bir genç.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Close
Yunanistan nakliye - sesli chat