Yabancı Dizi Önerileri

Tarihi Gerçeklerin Derinliklerinden Gelen Dizi Band of Brothers

Band of Brothers (2001), yani dilimizdeki adıyla Kardeşler Takımı, tarihçi Stephen Ambrosse tarafından yazılan aynı isimli romandan uyarlanarak çekilmiş mini televizyon serisidir. Özellikle tarih, dram ve savaş tarzında yapımlar seven izleyiciler için tam aranan kan diyebilceğim eser, IMDb adlı sitede en yüksek oya sahip dizi olma özelliğinde.
Savaş ve psikoloji temasının çok duru bir şekilde işlendiği Band of Brothers, II.Dünya Savaşı yıllarında Amerikan Ordusu’nun 101.Hava Bölüğü olan ‘’EASY’’ adlı birlikte savaşan bir grup askerin hikayesini konu alıyor. Bölükteki askerler, meşhur Toacco Kampı’nda sıkı bir savaş eğitim almışlar ve savaş sırasında ne yapacağını bilen, eğitimli bir bölük haline gelmişlerdir. Eğitimin devamında birçok sert çatışmanın yaşandığı; Normandiya Çıkarması, Market Garden Harekâtı ve Bastogne Savaşı’nda çarpışan Easy bölüğü, savaşın insan ruhunda yarattığı yıkımın ve insanlık dramanın en trajik özneleri halinde gelmişlerdir.
Stephen Ambrosse, Band of Brothers adlı eserini yaratırken, Easy Bölüğü’nden hayatta kalan birçok gaziyle röportaj yapmış ve psikolojik anlamda tam anlamıyla yıkım yaşamış bu insanların hikayesini konu almıştır. Yani anlayacağınız Band of Brothers gerçek öykülere dayanan bir yapım ve bu durum da bazen, dizideki hikayeleri izlerken trajedi dozunun fazlasıyla artmasına neden oluyor.band-of-brothers

Band of Brothers ile ilgili bir başka önemli bilgi de, kitabı dizi olarak uyarlayan ekibin yapımcılarından biri Tom Hanks öteki de Stephen Spielberg’dir. Bu bile bize dizinin prodüksiyonel kalitesi ile ilgili bariz bir ipucu vermekle beraber, Band of Brothers’ın; 33 farklı ödül, 24 adaylık ve 1 Golden Globes gibi bir de başarı performansı söz konusu.
Tek sezondan oluşan Band of Brothers’ın kurşun etkisinde 10 tane de bölümü mevcut. II.Dünya Savaşı konulu dizi, film ve kitapları çok sevdiğimi belirttikten sonra, Band of Brothers’ın bu kulvardaki en nadide parçalardan biri olduğunu da eklemem lazım. Şüphesiz ki savaş çok kötü bir facia ve sanat kavramının büyüklüğü ve önemi böyle yapımlarda bir kez daha ortaya çıkıyor. Diziye şahsi puanım 10/10. Bu puanı daha önceden sadece The Night Of isimli bir başka mini diziye vermiştim. Her iki yapımda çok önemli ve özel. Muhakkak izlemelisiniz, iyi seyirler !

Etiketler

Ahmet Akar

Diziler hakkında bir bağımlılığı olan, incelediği ve takip ettiği diziler hakkında bilgiler paylaşmayı seven bir genç.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Close
Yunanistan nakliye