Aksiyon DizileriGerilim DizileriSuç DizileriYabancı Dizi Türleri

True Detective Dizi Konusu – IMDb Puanı : 9.1

HBO kanalında yayınlandığı günden bu yana oldukça ilgi gören dizi adını efsane diziler arasına yazdırdı hatta listenin başını zorluyor gibi. Seyirliği bir yana felsefesi ile dizi seyircilerini kendisine çekiyor. Mükemmel kurgusu ve bizi uzak diyarlara götüren müziği ile işte karşınızda True Detective dizisi.

Çift zamanlı bir kurguya sahip olan dizi günümüz olayları ile 17 yıl önceki olayları beraber ele alıyor. Geçmişteki olaylar bir nevi flashback olarak yorumlanabilir, hikayenin büyük bir çoğunluğu 1995 yılında satanist bir ayin ile öldürüldüğü düşünülen Dora Lange’in cinayeti üzerinden ele alınıyor. Amerikanın Louisiana eyaletinde Cinayet masasında görev alan Rustin Cohle ve Martin Hart adındaki kahramanlarımızın hikayesi bu cinayetle kesişiyor. Bu iki uyumsuz arkadaş beraber çalışmak zorunda olsa da soruşturma iyice çıkılmaz bir hal alınca kendilerini olayların tam ortasında buluyorlar. İşte bu noktadan sonra işler çığırından çıkmaya başlıyor. Olayın günümüzde geçen kısmında Rust ve Martin 1995’te vahşice katledilen Dora Lange’in ciyaneti üzerinden sorgulayan yetkili polisler görmekteyiz, artık dedektif ile ilişiği kalmamış farklı hayatlar sürüyorlar.true-detectiveRustin Cohle rolünde yakından tanıdığımız bir isim var o da Matthew McConaughey oyuncusu. Çevresiyle pek muhabbeti olmayan ve Asosyalliğin kitabını yazacak derecede asosyal olan karakterimiz, ağzına geleni söyleyen lafını esirgemeyen bir tipleme olarak karşımıza çıkıyor. Toplumun genel olgularına ve görüşlerine pek uyuşmayan bir tarzı olan dedektif, birçok insan tarafından dışlanmış ve hoş karşılanmamakta. Yaşadığı yıllarda büyük acılar ve dertlerle dolu hayatı karakterinin şekillenmesinde büyük bir rol oynamış. Kızını kaybeden kahramanımız kendini alkole veriyor ve tam bir işkoliğe dönüşüyor. Çoğu zaman uykusuz ve garip sancılarla işine devam etmekte, Martin ile karşılarına çıkan bu cinayet ile adeta hayatı sonsuza dek değişecektir.
Martin Hart rolünde ise Woody Harrelson çok iyi bir iş çıkarıyor ve bizleri şaşırtmıyor. Geçmişinde başarılı bir kariyere sahip olan Martin, iş ortağı Rust ile zıt bir karaktere sahip ve oldukça uyumlu bir karakter imajı çiziyor. Fakat karısını aldatan ve karısını her fırsatta çok sevdiğini dillendiren bu karakter iyi bir aile babası rolünü de aksatmıyor. İki çocuk babası olan Martin çocuklarının üstüne oldukça titremektedir. Genellikle işin kolayına kaçan bu karakter adete bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın der gibi hareket etse de Rust ile çalıştıkları son işte olaylar oldukça kötüye gitmektedir.

Etiketler

Ahmet Akar

Diziler hakkında bir bağımlılığı olan, incelediği ve takip ettiği diziler hakkında bilgiler paylaşmayı seven bir genç.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Close
Yunanistan nakliye